Spotkania z filmem dokumentalnym

Brak komentarzy

W czwartek 15 września o godz. 18 zapraszamy na prolog Festiwalu. Od nowego filmu Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” zaczniemy comiesięczne spotkania z filmem dokumentalnym. Wstęp wolny.

Werner Herzog (Fitzcarraldo, Zagadka Kaspara Hausera) – twórca filmów fabularnych i dokumentalnych w najnowszym filmie zajmuje się internetem. Podróż zaczyna od samych źródeł – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę – erę cyfrową…

Rozwój sztucznej inteligencji nieodwołalnie wiąże się z dyskusją o granicach moralności i o tym, gdzie właściwie kończy się, a gdzie zaczyna człowiek. Oprócz wielkich, filozoficznych zagadnień mamy przed sobą również te całkiem przyziemne – jak daleko jesteśmy od „internetu rzeczy”, czyli świata, w którym urządzenia komunikują się ze sobą bez naszego udziału i wykształcają swoją osobowość? Czy chcemy żyć w rzeczywistości, w której zmywarka zakochuje się w lodówce i odmawia wykonywania swych powinności? Kto będzie oskarżony w wypadku spowodowanym przez automatyczny samochód? Konstruktor? Administrator sieci, z której auto pobiera cały czas informacje? Czy też kierowca, spokojnie jedzący śniadanie na tylnym siedzeniu?

O filmie opowie filmoznawca Bartosz Zając. Przed główną projekcją wyświetlimy 12-minutowy dokument Krzysztofa Zanussiego Komputery z 1967 roku, zrealizowany w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, w którym wziął udział Marek Piwowski, juror tegorocznej edycji Festiwalu.

Na podobne spotkania z filmem dokumentalnym będziemy zapraszać do Muzeum Kinematografii co miesiąc. Kolejna propozycja: 13 października o godz. 18 Człowiek, reż. Yann Arthus-Bertrand.

Z recenzji Lo i stało się…:

„Dokumentalista potrafi słuchać ludzi, których spotyka. Ich wyboru dokonuje w sposób staranny i przemyślany. Widzowie będą mogli posłuchać fachowców od nowych technologii, robotyków, programistów, naukowców, nawet – hakera, ale i ludzi, którzy są zwykłymi użytkownikami wynalezionych dóbr technologicznych. Dokumentalista wysłuchuje pochwał na temat „sieci”, ale i gorzkich słów tych, dla których okazała się wyrokiem” – Małgorzata Piwowar, Rzeczpospolita.

„Werner Herzog w swoim najnowszym dokumentalnym eseju bierze na warsztat nowoczesne technologie oraz internet. Autorska wizja reżysera to jednak nie tylko rozprawa o przyszłości społeczeństwa cyfrowego, lecz przede wszystkim opowieść o emocjach, które w dobie bezdusznej technologizacji są dla Herzoga nadal najważniejsze” – Helena Chmielewska-Szlajfer, Kultura liberalna