Premiera filmu o Karabaszu

Brak komentarzy

26 listopada w Kinematografie odbyła się polska premiera filmu dokumentalnego „Intensywność patrzenia” opartego na rozmowach z Kazimierzem Karabaszem, wybitnym reżyserem, nestorem polskiego dokumentu. Po projekcji zaprosiliśmy na spotkanie z reżyserem Andrzejem Sapiją.

 

 

 

– To miał być łatwy i przyjemny film, który miał się sam zrobić. Trzeba ustawić dwie kamery, podpiąć mikrofony i czekać. A tymczasem okazało się inaczej. Byłem zaskoczony tym, że Kazimierz Karabasz, który zrobił tyle wspaniałych portretów ludzkich, który doskonale wiedział, jak zbliżyć się do bohatera, jak z nim nawiązać więź, jak go filmować, sam jako bohater postawił ścianę. Zachowywałem się jak złodziej, kradnąc obrazy, momenty, w których nawet nie wiedział, że jest filmowany. To nie znaczy, że miał coś do ukrycia. Był po prostu twórcą skoncentrowanym na filmach. Wszystko inne było nieistotne – mówił Andrzej Sapija.

W filmie Intensywność patrzenia Karabasz mówi o okolicznościach powstania swoich filmów, o zagadnieniach warsztatowych, a także dzieli się refleksjami dotyczącymi etyki zawodu filmowca-dokumentalisty, poszukiwania prawdy o człowieku, sensów i celów twórczości.
Kazimierz Karabasz jest patronem Nagrody „Cierpliwego oka” przyznawanej na naszym Festiwalu przez Narodowe Centrum Kultury.

Fot. Marta Łącka

 

img_0528 img_0553 img_0556 img_0564 img_0602