Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza

Brak komentarzy

W tym roku odszedł Kazimierz Karabasz – reżyser, scenarzysta, operator, pedagog, wielka osobowość polskiego filmu dokumentalnego. Zapraszamy na specjalne pokazy filmów nagrodzonych Nagrodą „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza, którą przyznajemy na Festiwalu od 2010 roku oraz projekcje dokumentów mistrza.

Kazimierz Karabasz (1930-2018) był współtwórcą jednego z najważniejszych artystycznych przełomów w polskim kinie – „czarnego dokumentu”, który powstał na fali odwilży 1956 roku Gdzie diabeł mówi dobranoc, Ludzie z pustego obszaru – wspólnie z Władysławem Ślesickim.

Jednak tzw. „Szkołę Karabasza” zapoczątkował obsypany nagrodami film Muzykanci (1960) o próbie amatorskiej orkiestry tramwajarzy. Metoda realizacji polegała na cierpliwej obserwacji, nie zaś inscenizacji. Za pomocą prawdziwych dialogów i zbliżeń kamery, twórca pokazywał zwyczajnego człowieka w jego naturalnym otoczeniu.

„Wszyscy jesteśmy z Karabasza” – mówią polscy dokumentaliści, jeśli nawet nie wprost, to w pamięci, perspektywie, lub skrajnie – w opozycji. To Karabasz wyznaczył kanon filmu dokumentalnego.

W 2010 roku – w roku 80 urodzin Profesora – Narodowe Centrum Kultury po raz pierwszy ufundowało nagrodę „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza. Profesor pilnie oglądał nagradzane przez jurorów filmy, komentował werdykty, gratulował laureatom. W tym roku komentarza Profesora już jednak nie będzie…

Dotychczasowi laureaci Nagrody „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza:

2017 Marcin Borchardt za film Beksińscy. Album wideofoniczny
2016 Piotr Stasik za film 21 x Nowy Jork
2015 Monika Pawluczuk za film Koniec świata
2014 Paweł Łoziński za film Werka
2013 Dagmara Drzazga za film Muzyka i cisza
2012 Lidia Duda za film Uwikłani and Paweł Ziemilski za film Rogalik
2011 Maciej Drygas za film Cudze listy
2010 Jerzy Kowynia i Jerzy Ridan za film Orkiestra dęta

Na Festiwalu pokażemy nie tylko nagrodzone filmy (21 x Nowy Jork Piotra Stasika, Werkę Pawła Łozińskiego, Cudze listy Macieja Drygasa) , ale także dokumenty Kazimierza Karabasza wybrane przez laureatów (Lato w ŻabiniePierwszy krokMuzykanci) oraz film Andrzeja Sapiji W poszukiwaniu zwykłego człowieka poświęcony Profesorowi Karabaszowi.