Retrospektywa Grzegorza Królikiewicza

Brak komentarzy

Rok temu odszedł Grzegorz Królikiewicz – reżyser, scenarzysta, pedagog, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej. W ramach tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, zapraszamy na największy pokaz filmów dokumentalnych reżysera. W ramach czterech bloków tematycznych zaprezentujemy kilkanaście dokumentów, które nie są znane szerszej publiczności.

Grzegorz Królikiewicz to jeden z najważniejszych twórców rodzimej sztuki filmowej. Jest duchem niespokojnym i niepokojącym polskiego kina, artystą samotnie błądzącym w poszukiwaniu tej jednej, jedynej «prawdziwej» ścieżki, zarówno dla duszy, jak i dla sztuki – pisała o artyście Maria Kornatowska. Poznanie dokumentalnego i krótkometrażowego dorobku Grzegorza Królikiewicza nie jest zadaniem łatwym – filmy w przeważającej większości nie zostały wydane. Wybrane – sporadycznie można zobaczyć w telewizji, niektóre nigdy nie miały publicznego pokazu. Filmy dokumentalne reżysera nie cieszyły się popularnością wśród krytyków filmowych, nie zostały też naukowo opracowane.

Idea pokazu dokumentów Królikiewicza zrodziła się z potrzeby wypełnienia tej luki. Na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zaprezentujemy część z ponad 40 filmów dokumentalnych reżysera. Będą mogli Państwo zobaczyć dzieła bardziej znane, jak i te, które nie zostały publicznie wyświetlone. W trakcie festiwalu pokażemy pierwsze szkolne produkcje artysty, filmy mające problemy z cenzurą, eseje filmowe, jak również najważniejsze krótkie metraże – eksperymenty z filmową formą.

Przegląd będzie największym, jaki dotychczas miał miejsce, pokazem dokumentalnej twórczości Królikiewicza.
Artystycznym mottem, jakie przybrał Grzegorz Królikiewicz była sentencja: Pracuję dla przyszłości. Przyszedł czas, aby praca wykonana przez reżysera zaczęła rezonować w teraźniejszości. Dokumentalne filmy Grzegorza Królikiewicza są bowiem zjawiskiem fascynującym, nieznanym i czekającym na odkrycie.

Filmy Grzegorza Królikiewicza zaprezentujemy w czterech blokach tematycznych:

Szkolne próby
Wyjście (1965)
Akt (1965)
Każdemu to, czego mu wcale nie trzeba (1966)
Pierwsza projekcja filmowa w powszechnej historii, reżyseria: Jarosław Faliński (1990)

W szponach cenzury
Mężczyźni (1969)
Nie płacz (1972)
Pamiętamy Lenina (1970)
Piosenka (1971)

Eksperymenty z filmową formą
Wierność (1969)
Bracia (1971)
Prekursor (1988)

Eseje filmowe
Próby do Prób (1996)
Esej o ciałach i duszach (1976)
Wiesz jak jest (1988)
Kern (2009)

Portrety reżyserów filmowych: Grzegorz Królikiewicz, reżyseria Tadeusz Junak (1997)