Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko
XX Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w Zagrożeniu dedykowany jest Mistrzowi Kazimierzowi Karabaszowi
w 80. rocznicę urodzin
Jury filmowe
Andrzej Bart
Pisarz, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uhonorowany Nagrodą Kościelskich za powieść Rien ne va plus. Nominowany do nagród literackich "Cogito", "Gdynia", "Angelus". Jego powieść Fabryka Muchołapek znalazła się w finale Nagrody NIKE 2009. Wydał również: Człowiek, za którym nie szczekały psy, Pociąg do podróży, Don Juan raz jeszcze. Na podstawie jego scenariusza powstał Rewers – film Borysa Lankosza, nagrodzony Złotymi Lwami na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2009 roku ukazała się powieść pisarza pod tym samym tytułem. Twórca filmów dokumentalnych: Złe miasto?, Andrzej Braun, Eva R., Hiob, Powinność, Maestro.
Dagmara Drzazga
Dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od piętnastu lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach. Doktor nauk humanistycznych – specjalność filmoznawstwo. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorką reportaży oraz filmów dokumentalnych. Laureatka wielu nagród m.in.: Grand Prix Documentary "Circom Regional" we Włoszech (2002), Grand Prix "Biała Kobra" na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi (2003) oraz Grand Prix na 15. Międzynarodowym Festiwalu Telewizji Regionalnych w Koszycach na Słowacji (2009).
Andrzej Kołodyński
Krytyk, redaktor naczelny miesięcznika "Kino", wykładowca m.in. Akademii Filmu i TV, Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem książek o tematyce filmowej, m.in. "Seans z wampirem", "Tropami filmowej prawdy", "Dziedzictwo wyobraźni", tłumaczem beletrystki i książek filmowych, redaktorem wyd. zbiorowych i współautorem, m.in. "Historia kina polskiego", "Chełmska 21", "Słownik adaptacji filmowych", autorem haseł encyklopedycznych, współorganizatorem wielu imprez filmowych.
Piotr Kotowski
Ur. w 1955r., w Ostrowie Lubelskim. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych, także o charakterze ogólnopolskim, współautor programu Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie (1991) oraz – dwukrotnie – Ogólnopolskiego Seminarium Filmowego Polskiej Federacji DKF (Lublin 1999 i 2002). Zajmuje się publicystyką filmową. Współzałożyciel (w 1992r.) firmy dystrybucyjnej Black Cat. Od 1999r. wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF. Laureat indywidualnych nagród za inicjatywy związane z promocją kultury filmowej. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pomysłodawca i rektor otworzonej w 2000r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Ekspert Sieci Kin Studyjnych.
Marcel Łoziński
Przewodniczący jury
Urodzony w 1940 w Paryżu. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi w roku 1971. Nominowany do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej EFA oraz do Oscara w roku 1994 za film dokumentalny "89 mm od Europy ". Od 1995 roku członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS oraz w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził także warsztaty filmu dokumentalnego w Marsylii. Od 7 lat kieruje kursem dokumentalnym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zainicjował i prowadził Dragon Forum - międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching w środku Europy.
Jury radiowe
Hanna Bogoryja Zakrzewska
Reportażystka związana z Polskim Radiem od 20 lat. Laureatka wielu nagród, wyróżniana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jest autorką kilku radiowych akcji np: "Oddech dla". Dzięki akcji powstał Bank Respiratorów w Centrum Zdrowia Dziecka. Do kanonu reportaży należą audycje przygotowywane wspólnie z Ernestem Zozuniem pt "Tajemnica Emilii" oraz "Kilka wiosennych mgnień słupka". Za ten pierwszy autorzy otrzymali Grand Press 2002. Radiowy reportaż pt "Szlaufy" zdobył nagrodę "Melchiora" 2006. Od 2009 roku Hanna Bogoryja Zakrzewska, jako reprezentant polskiej radiofonii jest członkiem prestiżowej Grupy Reportażystów w EBU czyli w Europejskiej Unii Nadawców.
Marek Miller
Marek Miller, reporter i założyciel Laboratorium Reportażu, urodził się w 1951 roku w Łodzi. Magisterium z socjologii obronił w 1978 roku na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1981-1986 był reporterem tygodników "Odgłosy" w Łodzi i "Radar" w Warszawie. W latach 1987-1989 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1989-1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Bestseller". W latach 1994-1998 prowadził wykłady w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2000 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Dziennikarstwa Collegium Civitas. Obecnie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Joanna Sikorzanka
Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzki i Studium Podyplomowego Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 30 lat związana z Polskim Radiem Łódź. Reportażystka, publicystka. Na Wydz. Dziennikarstwa UŁ prowadzi warsztaty radiowe. Jako historyk literatury zajmuje się przygotowywaniem audycji literackich i wspólnie z UŁ organizuje - od kilkunastu lat - konkursy poetyckie o międzynarodowym zasięgu, wydaje także tomiki z Serii Poetyckiej Radia Łódź. Prowadzi programy poświęcone książkom. W cotygodniowym programie "Bez cenzury" porusza najważniejsze, najgorętsze tematy, omawiając je z ekspertami i słuchaczami. Jej największą pasją jest reportaż - brała udział w wielu ogólnopolskich konkursach na reportaż, zdobywając nagrody - za reportaż "Świat pięknej Europy" (1988 r.), "Niech między nami nie będzie imion nienawiści" (1990), "Po latach mi się śniło..." (1997), "www.ślady" i "Limanka na koniec wieku" (2000), "W drodze" (2001)/ czy "Ta nasza młodość" (2009).
Wystawy towarzyszące
Kurator: Alicja Cichowicz
17 listopada 2010 r. (środa), godz. 20.00
Chwile - sekwencje filmowe
Kazimierz Karabasz
wystawa wybranych sekwencji z 9 filmów dokumentalnych Kazimierza Karabasza: Muzykanci, Ludzie w drodze, Węzeł,
Na progu, Rok Franka W., Krystyna M., Próba materii,
Portret w kropli, Spotkania.
Chwile - fotografie
Wystawa fotografii dedykowanych Kazimierzowi Karabaszowi
Zdjęcia cenionych polskich twórców, których styl i metoda są zbliżone do wizji sztuki Kazimierza Karabasza.
Obrazy zatrzymujące w kadrze "teatr" życia codziennego zwykłych ludzi, wierne prawdzie opisywanego świata. Prace sięgające do tradycji tzw. fotografii humanistycznej, skupiającej swą uwagę na człowieku i otaczającej go rzeczywistości.
Bogdan Dziworski
Urodzony w 1941 r. w Łodzi. Reżyser, operator filmowy, fotograf.
Eugeniusz Haneman
Urodzony w 1917 r. w Warszawie. Nestor polskiej fotografii.
Prace Eugeniusza Hanemana prezentujemy dzięki uprzejmości
Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Jerzy Łapiński
Urodzony w 1954 r. w Warszawie. Ukończył Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej. W latach 1979 - 1982 uczył fotografii na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
Tadeusz Rolke
Urodzony w 1929 r. w Warszawie. Artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej.
Marian Schmidt
Urodzony w 1945 r. w Żyrardowie. Wychował się w Wenezueli
i USA. Artysta fotografik, matematyk, reżyser filmowy, pisarz, dziennikarz.