Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko
Otwarcie festiwalu
21.11 (środa) godz.18.00
"Wirtualna wojna" reż. Jacek Bławut
Jacek Bławut w swoim pełnometrażowym dokumencie przedstawia historię graczy, którzy za pomocą wirtualnego symulatora lotu przenoszą się w realia II Wojny Światowej i jako piloci myśliwców odtwarzają bitwy powietrzne. Pasja i fascynacja historią często przeradzają się jednak w uzależnienie. Zaangażowanie w rozgrywkę łączy graczy, ale sprawia również, że istniejące w niej podziały przenoszą się na prawdziwe życie. Czy więc wirtualna wojna jest rzeczywiście jedynie wirtualna?
Scenariusz: Jacek Bławut
Zdjęcia: Jerzy Rudziński, Michał Marczak, Jacek Bławut, Monika Woźniak
Muzyka: Tomasz Stroynowski
Dźwięk : Radosław Ochnio, Jacek Piotr Bławut
Montaż: Jacek Bławut, Weronika Bławut
Producent: Produkcja Filmów Jacek Bławut, HBO Central Europe
Wspołfinansowanie: PISF, MEDIA, FixaFilm
Prezentacja książki Grażyny Kędzielawskiej
"Przewodnik dokumentalisty"
Wydawnictwo PWSFTviT, 2012
prowadzenie Maria Zmarz-Koczanowicz
Jury
Andrzej Kawala
Założyciel i Prezes Zarządu utworzonego w 1985 roku w Zielonej Górze Klubu Kultury Filmowej. W 1988 roku został dyrektorem festiwalu Lubuskie Lato Filmowe, który za jego kadencji zmienił formułę stając się od 1990 roku Międzynarodowym Festiwalem Filmowym poświęconym Kinematografiom Europy Środkowej i Wschodniej. Jest współzałożycielem i Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Ekspert Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w ramach Filmoteki Narodowej. Od 12 lat pełni funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Radia "Zachód" S.A. w Zielonej Górze.
Grażyna Kędzielawska
Absolwentka ASP w Krakowie, Oddział Grafiki, Katowice (1972) i Szkoły Filmowej, Wydział Reżyserii (1977 ). Ceniona realizatorka wielu filmów oświatowych i dokumentalnych o charakterze autorskim, m.in. "Michał", "Inny dom", " Góra", "Portret ze słów", "Listy" (tryptyk telewizyjny), "Obrazy wiejskie", "Wyśniona miłość", "Azyl", "Blizna", "Pytania". Kędzielawska jest laureatką licznych nagród. Profesor zwyczajny PWSFTViT. Autorka książki "Przewodnik dokumentalisty" (2012).
Jerzy Armata
Krytyk filmowy i muzyczny. Redaktor naczelny "Magazynu Filmowego SFP". Wiceprzewodniczący krakowskiego oddziału SFP. Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych. Członek Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Autor licznych audycji telewizyjnych i radiowych, a także książek o tematyce filmowej (jedna z nich – "Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego" – została w roku ubiegłym uhonorowana nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej).
Zygmunt Skonieczny
Scenarzysta i reżyser. W ciągu przeszło 40-letniej pracy w filmie zrealizował ponad 100 filmów dokumentalnych oraz kilka fabularnych (m.in. "Placówka", "Latarnik"). Absolwent dwóch fakultetów uniwersyteckich: historia i filmoznawstwo. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT
w Łodzi. Cztery spośród jego dzieł otrzymało Grand Prix na festiwalach ogólnokrajowych. Dwukrotny zdobywca nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii (1984 i 1990).
W ostatnich latach porzucił twórczość filmową na rzecz pisarstwa. Aktualnie wydawana jest jego piąta książka.
Mateusz Werner
Doktor nauk humanistycznych, krytyk filmowy, filozof kultury. Wykłada na UKSW w Warszawie. Redaktor kwartalnika filozoficznego "Kronos". Autor książki "Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy" (2009), wydawca esejów Pier Paolo Pasoliniego "Po ludobójstwie" (2012), redaktor m. in. tomu "What Kieślowski Tells Us Today?" (2008) oraz "Polish Cinema Now! Focus on Contemporary Polish Cinema" (2010). Członek The International Federation of Film Critics FIPRESCI oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ekspert PISF.
Wystawy towarzyszące
Kurator: Alicja Cichowicz
Ron Kedmi "Cover-Uncover"
wystawa fotografii i prac wideo
Muzeum Kinematografii
Ron Kedmi to wiodący fotograf mody w Izraelu, pracujący także w Paryżu, Londynie, Mediolanie i Nowym Jorku dla prestiżowych magazynów, jak Photo Italy, VOGUE czy ELLE. Kedmi jest jednak przede wszystkim artystą, absolwentem prestiżowej paryskiej École des Beaux Arts. Prócz twórczości związanej z dziedziną mody i reklamy uprawia więc także oryginalną i czasem kontrowersyjną fotografię artystyczną. Tematem prac artysty jest ciało człowieka.
Cykle fotografii: "Elements"/Elementy, "Body"/"Ciało".
Kedmi często odwołuje się do historii kultury i sztuki europejskiej. Jak w wielkoformatowym zdjęciu (280x120 cm) ukazującym leżącą na plecach ciężarną kobietę w pozie nawiązującej do rzeźb z chrześcijańskich sarkofagów. Umieszczone obok fotografie "Czarnych wdów" tworzą fascynującą opowieść o ludzkim życiu i śmierci. W tych pracach zdjęcia zostają przeniesione z negatywu na płótno, istniejąc tym samym na pograniczu fotografii i malarstwa.
Osobny cykl prac został poświęcony tragicznie zmarłym idolom muzyki rockowej: Jimowi Morrisonowi, Jimiemu Hendrixowi, Kurtowi Cobainowi i Amy Winehouse.
Ekspozycja Rona Kedmiego składa się z 41 wielkoformatowych zdjęć oraz 5 prac wideo.
Piotr Turek "Przygwożdżony"
wystawa malarstwa
Śródmiejskim Forum Kultury, 13.XI.
Piotr Turek w cyklu obrazów "Przygwożdżony" dotyka kwestii przemijania, samotności i bezradności człowieka wobec nieuchronnego upływu czasu.
Sam artysta mówi o tym cyklu: "Moje obrazy nie przedstawiają konkretnych sytuacji, ani nie szukają do nich symbolicznych odniesień. Prace te są raczej wynikiem melancholii, czy zadumy nad całą nieubłaganą złożonością zjawiska zwanego życiem. Jego meandry idą najczęściej własnymi torami, bez względu na usilne starania człowieka, by zmienić ich bieg".
Tomasz Ferenc "Artysta jako Obcy"
wystawa fotografii
Śródmiejskim Forum Kultury, 15.XI.