Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko
Otwarcie festiwalu
Środa 20.11. godz.18.00
Koncert zespołu "Bielas i Marynarze"
Otwarcie cyklu wystaw "Doś́wiadczając miasta"
– Marek Domań́ski, Pablo Jacob, Izabela Maciejewska, Artur Przebindowski, Józef Szymura – wystawa multimedialna.
Ekspozycja mówią̨ca o róż̇nych obliczach ż̇ycia w wielkim mieś́cie. O egzystencji współczesnego człowieka w stłoczonej, gę̨sto zabudowanej, dusznej aglomeracji, która ograniczają̨c jego przestrzeń ż̇yciową̨, ogranicza także jego psychofizyczną kondycję.
Pokaz animacji:
Dobro, piękno i prawda
reż. Balbina Bruszewska
prod. Fundacja Filmowa Se-Ma-For
2011, 6'
Ab ovo
reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi
prod. PWSFTviT, 2012, 5'
Drżące trąby
reż. Natalia Brożyńska
prod. PWSFTviT, 2010, 3'24''
Miasto płynie
reż. Balbina Bruszewska
prod. Se-Ma-For Produkcja Filmowa
2009, 17'
Jury
Krystyna Piątkowska
Etnolog i antropolog kultury. Pracuje w Zakładzie Antropologii Kulturowej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi - kierownik Międzywydziałowej Katedry Wiedzy o Sztuce i Kulturze.
Autorka publikacji naukowych i popularyzujących wiedzę o kulturze i dyscyplinie antropologicznej, w tym scenariuszy filmowych. Pod koniec ubiegłego wieku, pełniła m.in. funkcję rzecznika prasowego prezydenta Łodzi. Zajmuje się sztuką, ikonosferą (światem obrazów współczesnej kultury - interpretacją tekstów wizualnych współczesnych przestrzeni miejskich, analizą i kreacją reklam), wiedzą o płci w kulturze; ekspert w grancie MKiDN, dotyczącym stanu kultury polskich wsi i małych miasteczek.
Janusz Kołodziej
Dziennikarz, redaktor, scenarzysta. Autor tekstów publicystycznych poświęconych polskiemu i zagranicznemu filmowi dokumentalnemu, telewizji oraz mediom elektronicznym. Od 1979 związany z prasą branżową ("Ekran", "Video-Club", "Magazyn Abonentów C+", "Kino", portalfilmowy.pl). Członek komisji selekcyjnych i jury festiwali krajowych i zagranicznych. Aktualnie redaktor naczelny branżowego miesięcznika telewizyjnego "TELE PRO".
dr hab. Janusz Połom, prof. UWM
Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca, a w latach 1981–1985 dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej tejże uczelni. Związany z Warsztatem Formy Filmowej przy PWSFTviT i SMFF SE-MA-FOR. Mieszkał i pracował w Kanadzie oraz Meksyku, wykładał na Université du Québéc w Montréalu, a także w Universidad Latina de Las Americas w Morelii i w Centro de Capacitación Cinematografica w Mieście Meksyk. Wystawiał swoje prace na licznych wystawach w Polsce, Kanadzie i Meksyku.
Przez ostatnie lata zajmuje się głównie fotografią autorską. W roku 2013 wydał album "Pejzaż z Wędrowcem" i ukończył dwa filmy animowane. Obecnie prowadzi pracownię fotograficzną i wykłada fotografię w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM. Od stycznia br. prowadzi galerię fotograficzną w kawiarni filmowej Awangarda Bis.
Jacek Bieleński
Poeta, tekściarz, kompozytor, prozaik, scenarzysta filmowy, aktor. Lider grup Plastic Bag i Paffulon. Autor tekstów do piosenek m.in. Antoniego Gralaka, Włodka Kiniorskiego, Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Fiolki Najdenowicz oraz Wojciecha Waglewskiego. Jego twórczość to wybuchowa mieszanka szorstkiej, sowizdrzalskiej i momentami nieco nieobyczajnej poezji oraz wyrafinowanej, często jazzującej kompozycji.To żywa łódzka legenda, postać niezwykle wyrazista, wielobarwna i anegdotyczna. Wśród jego autorskich dokonań znajdują się tak urozmaicone płyty jak "Czeska laleczka", nagrana z zespołem Plastic Bag i solowy album "Bielas".
prof. Zbigniew Wichłacz
Operator obrazu filmowego. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1977), potem jego wykładowca, a w latach 2005-2008 jego dziekan. Od 2006r. profesor sztuki filmowej.
Autor zdjęć do ponad 40 filmów dokumentalnych oraz kilkunastu filmów fabularnych. Twórca licznych wystaw fotograficznych, koncepcji wizualnych i oświetleniowych do różnorodnych widowisk i programów telewizyjnych, autor zdjęć lub światła do blisko 50 spektakli Teatru TV. Recenzent do przewodu o nadanie godności Honoris Causa PWSFTviT dla Zbigniewa Rybczyńskiego. W ostatnich latach autor zdjęć do filmu fabularnego "Piąta pora roku" (2012), w 2013r. laureat nagrody za twórczą realizację spektakli Teatru Telewizji "Tango" S. Mrożka w reżyserii J. Jarockiego oraz "Bracia Karamazow" F. Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie.
Wystawy towarzyszące
Kurator: Tomasz Komorowski
Wtorek 19.11.
1
7.00 Otwarcie wystawy fotografii Zbigniewa Wichłacza – jurora festiwalu
"Bramy miasta" - ekspozycja prezentują̨ca brzydotę łódzkich bram, podwó́rek i ulic
"Wyczekiwanie w bramie na coś, co może się wydarzyć, wyczekiwanie ludzi, którzy nie wiedzą co ze sobą począć, często bezrobotnych, których życie jakoś dziwnie przemija, bez znaczenia, dzień po dniu, ale ludzi przy tym wolnych.
W końcu musiałem sfotografować te bramy, dosłownie, dokumentalnie, jakby z podtekstem "Łódź odchodząca". Doszedłem do wniosku, że te bramy przenoszą mnie z powrotem w lata mojego dzieciństwa i młodości. Czas się w nich zatrzymał.
Niewielu z nas wyszło z cienia tych bram i kamienic. Dla większości miejsca te stały się na zawsze jedynym terytorium życia."
Kurator: Alicja Cichowicz
"Doświadczając miasta" – wystawa multimedialna
Marek Domań́ski – fotografia,
Pablo Jacob (Brazylia) – fotografia,
Izabela Maciejewska – fotografia i wideoinstalacja,
Artur Przebindowski – malarstwo,
Józef Szymura – fotografia