O festiwalu

26. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” odbędzie się w dniach 22-26 listopada 2016.

Organizowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi Festiwal koncentruje się na najciekawszych filmach dokumentalnych o zagrożeniach stojących przez współczesnym człowiekiem.  Prezentujemy dostrzeżone przez twórców zagrożenia w skali globalnej, takie jak lęk przez obcym, brak akceptacji dla odmienności, konflikty międzynarodowe, oraz problemy w skali indywidualnej – radzenie sobie z niepełnosprawnością, historią, transseksualnością. Zagadnienia te pokazujemy poprzez prezentację zaproszonych filmów z Polski, Europy i Świata, rozmowy z ich twórcami i bohaterami dokumentów. Wstęp na wszystkie projekcje i inne wydarzenia jest bezpłatny.

Na Festiwalu filmy rywalizuję w konkursie o Grand Prix i statuetkę Białej Kobry. Wybrane przez komisję selekcyjną filmy zdobywają nagrody finansowe (wśród fundatorów są Miasto Łódź, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowe Centrum Kultury). Dokumenty są oceniane przez jurorów – wybitnych filmowców.

Festiwal „Człowiek w Zagrożeniu” jest jednym z najstarszych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się w Łodzi w 1990 roku tuż po transformacji ustrojowej w Polsce. Zależy nam, żeby poprzez nasz Festiwal propagować ideę otwartości na drugiego człowieka, pozytywnego postrzegania inności, refleksji nad przyszłością każdego z nas indywidualnie i otaczającego nas świata. I na pokazywaniu świetnych filmów, które o tym mówią.

Od 2015 roku specjalnym konsultantem programowym Festiwalu jest Ewa Puszczyńska, znakomity producent filmowy, członek władz Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Dyrektorem Festiwalu od 2015 roku jest Jakub Wiewiórski, a kuratorem od 2000 roku - Monika Chybowicz.

http://festiwalmediow.pl/2016/07/05/historia-festiwalu/