Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko
Jury
Mirosław Dembiński
Urodził się w 1959 roku w Bydgoszczy. W latach 1977-1981 uczestniczył jako aktor i reżyser w studenckim ruchu teatralnym najpierw w Bydgoszczy, a potem w Toruniu, gdzie w 1978 roku rozpoczął studia matematyczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Po uzyskaniu dyplomu przez trzy lata pracował jako asystent w Instytucie Matematyki UMK. Przez rok był przewodniczącym Rady Scenariuszowej Studia im. A.Munka, a następnie rozpoczął pracę jako asystent w PWSFTviT, gdzie do dzisiaj prowadzi z zajęcia z filmu dokumentalnego. W 1991 roku rozpoczął też działalność jako niezależny producent filmowy zakładając Studio Filmowe "EVEREST".
Roma Leszczyńska
Uczyła się dziennikarstwa i życia w Radiu Studenckim "Kiks". Od 15 lat w Radiu Łódź. Jej pasją jest reportaż . Opowiada w nich o ludziach niezwykłych, często uwikłanych w skomplikowane relacje rodzinne i społeczne. Trzykrotnie była nagradzana w konkursach na reportaż radiowy " Polska i Świat" . Jest laureatką konkursu "Wspólna Europa", "Małe jest dźwięczne"... W zeszłym roku za reportaż "Radek " otrzymała podczas Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Jest wykładowcą dziennikarstwa w WSHE.
Grzegorz Linkowski
Reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury UMCS w Lublinie "Chatka Żaka". Założyciel i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Rozstaje Europy"; animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, takich jak – "Spotkania z Prawosławiem", "Żydzi lubelscy", "Tożsamości utracone Tożsamości nabyte", "Duchowość pogranicza", współautor głośnych debat społecznych i ekumenicznych "Przekraczać Mury". Autor wielu filmów o dialogu kultur i religii. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą,.
Marek Miller
Marek Miller, reporter i założyciel Laboratorium Reportażu, urodził się w 1951 roku w Łodzi. Magisterium z socjologii obronił w 1978 roku na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1981-1986 był reporterem tygodników "Odgłosy" w Łodzi i "Radar" w Warszawie. W latach 1987-1989 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1989-1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Bestseller". W latach 1994-1998 prowadził wykłady w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2000 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Dziennikarstwa Collegium Civitas. Obecnie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Traczykowski
Rocznik 1949, łodzianin. Magister ekonomii, w roku 1973 ukończył Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1974-93 pracował jako kierownik produkcji filmów. Od roku 1994 jest dyrektorem Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych. Autor projektów filmowych, scenariuszy telewizyjnych oraz powieści "Czas komety". Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1981), od roku 2006 Przewodniczący Koła Łódzkiego i Członek Zarządu Głównego SFP. Dyrektor 8-mej i 9-tej edycji Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, a od roku 2003 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu. Wiceprezes ECOMOVE International – organizacji zrzeszającej światowe festiwale filmów przyrodniczych.
Wystawy towarzyszące
Kurator: Alicja Cichowicz
Janusz Połom
2 wystawy fotografii pt:
Miasto diabła - miasto w rytmie danzón, Śmietniska - małe światy
Sponsor:
Małgorzata Antoszewska-Moneta
Pierwsze zagrożenie
Bieda, nędza, dotykająca większość ludzi na świecie. Za nią idzie nienawiść, wojny choroby, wyniszczenie. Łatwo biednymi manipulować, dobrze można na nich zarobić, do czasu. Jest ich wielu. Najczęściej wiemy o nich mało lub nic. Ich nieliczna
i szczególna obecność wśród nas, obok nas, blisko, jest tylko znakiem. Nie powinniśmy zapominać o tym skąd i dlaczego są,
że mamy problem, pierwszy i podstawowy, dla każdego z nas osobno i dla nas wszystkich.
Forma:
Człowiek
W zarysie
W domyśle
Niewidzialni, niedotykalni z własnej woli i z wyboru innego człowieka. Jeśli są zauważani, to z powodu irytującej formy lub niechcianej, natarczywej bliskości. Wykluczeni, żyjący z resztek bogatego świata. Świat ten resztek im użycza gdzieś na boku
i zyskuje spokój, na chwilę. Gdy pomyśleć o Afryce, Ameryce Południowej i Azji to ich życie tutaj jest dostatnie. Dlatego tu przybywają. Są też miejscowi, których Coś wyrzuciło, Coś zmusiło do zajęcia niskiej pozycji wśród ludzi.
Są również grupy innych, odcieniem skóry, zwyczajami, tradycją.
Nie chcę ich portretów. Są tacy sami. Tylko w innym miejscu wśród ludzi. Wystarczy ich zarys, sylwetka, ślady bycia
z konieczności istniejące w przestrzeni publicznej. Nie chcę przekraczać pewnej granicy naruszającej ich i moją osobę, ale to robię, bo są, nie da się inaczej. Oni zazwyczaj naruszają swoją prywatność, bywa że drastycznie, by przeżyć przy nas.
Wielu nienawidzi, niektórzy pozostają pokorni.
Jedni oddzielili się psychicznie, inni wydają się pogodzeni z sobą i światem. Dzieci do czasu pozostają nieświadome i pełne ufności. Towarzyszą im czasem tak samo bezdomne, Żebrzące, śmietnikowe zwierzeta.
Małgorzata Antoszewska-Moneta
Sponsor: