Otwarcie festiwalu
Środa 19.11. godz.18.00
pokaz filmu:
Mocna kawa wcale nie jest taka zła
scenariusz, reżyseria: Aleksander Pietrzak
zdjęcia: Mateusz Pastewka
muzyka: Łukasz Targosz
montaż: Mateusz Rybka
produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Badi Badi FX Studio, Aeroplan, Studio Filmowe Oko
obsada aktorska: Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Wojciech Mecwaldowski i in.
2014, 49'
Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem, oraz pewien mały chłopiec.
Multimedialna wystawa zbiorowa:
Konsumując fikcję
Biorą w niej udział artyści młodego i średniego pokolenia: Julia Kurek (ur. 1984 r.), Bartłomiej Jarmoliński (1975), Małgorzata Rozenau (1971), Artur Trojanowski (1968), Dariusz Fodczuk (1966), Jerzy Kosałka (1955).
Ekspozycja stanowi refleksję na temat cywilizacji szeroko pojętej konsumpcji. Prace są komentarzem do funkcjonowania współczesnego człowieka w fikcyjnym świecie wartości kreowanych przez multimedia (telewizję, radio, prasę, Internet) i reklamy firm wytwarzających wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku.
Wystawa pokaże zagrożenia dla kondycji człowieka, płynące zarówno z nastawienia na gromadzenie kolejnych, w istocie niepotrzebnych dóbr doczesnych, jak i rozluźniania związków międzyludzkich poprzez coraz rzadsze kontakty "twarzą w twarz". Wszystko to sprawia, że nasze życie staje się coraz bardziej wirtualne, a tym samym wyalienowane.
Jury
Andrzej Bednarek
Profesor Łódzkiej Szkoły Filmowej, wykładowca na Wydziale Produkcji Sztuki Filmowej i Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Reżyser filmów dokumentalnych i teatrów telewizji, wieloletni prorektor Łódzkiej Szkoły Filmowej ds. kontaktów międzynarodowych oraz Międzynarodowego Festiwalu Studenckiego "Mediaschool", Visiting Profesor Uniwersytetu Edge Hill w Anglii, ekspert Arts Development Center w Hong Kongu. Jako juror gości na licznych, międzynarodowych festiwalach filmowych w Europie i Azji.
Waldemar Czechowski
Operator, reżyser i producent. W latach 1972-74 zdobył dyplomy PLSP oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu w Katowicach, w 1978 roku został absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W świecie kina dokumentalnego działa od 30 lat. Współpracował z Telewizją, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Azji i Pacyfiku oraz placówkami naukowymi i edukacyjnymi. W 2002 roku założył portal internetowy filmu dokumentalnego www.procinema.pl oraz został prezesem Stowarzyszenia Procinema, zrzeszającego filmowców i producentów filmowych w Łodzi i twórców kultury z Polski i Europy. Wspólnie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego współtworzy koncepcję Obywatelskiej Telewizji Regionalnej. Jest zaangażowany w projekty ekologiczne i kulturotwórcze. Wyreżyserował m.in. "Śladami Vincenza", "Granit", "Dom" oraz "Lahaul".
Grzegorz Pieńkowski
Historyk filmu, tłumacz filmowy, działacz DKF i ruchu związkowego. Ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i studium na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W latach1977-2008 pracował w Filmotece Narodowej w Warszawie. W DKF-ach i kursach organizowanych na terenie całego kraju przez DKF-y i domy kultury dla uczniów i nauczycieli, popularyzuje wiedzę o filmie. Jest również wykładowcą historii filmu w warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji oraz współautor leksykonu "Polski film fabularny" (Wiedza i Życie). Wiele lat współpracował z Lubuskim Latem Filmowym w Łagowie, Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu i Filmovym Babim Letem w miejscowościach Cierlicko i Trinec, jako tłumacz, lektor filmowy i współtwórca programu. Jest także historykiem filmu, tłumaczem filmowym, działaczem DKF i ruchu związkowego. Wielbiciel kotów w każdej postaci.
Aleksandra Rek
Reżyser i autorka scenariuszy do filmów dokumentalnych i reportaży realizowanych dla Telewizji Polskiej to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, gdzie ukończyła dziennikarstwo telewizyjne oraz Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie studiowała kulturoznawstwo. Obecnie jest studentką Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie. Od dziewięciu lat nieprzerwanie związana z TVP Łódź, zrealizowała kilkadziesiąt reportaży, które były emitowane na antenach ogólnopolskich takich programów jak TVP 2, TVP Info,TVP Historia czy TVP Regionalna. Jest laureatką wielu nagród na konkursach i festiwalach. W 2013 roku otrzymała tytuł "Dziennikarza Roku" w konkursie łódzkiego oddziału Stowarzyszenia DziennikarzyPolskich.
Tadeusz Wantuła
Filolog i filmoznawca, działacz społeczny i kulturalny na Zaolziu. Ukończył studia filologiczne i filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim a od 1975 roku działał w Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Czechosłowacji. Sprawował urząd wiceprzewodniczącego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej oraz posła do Czeskiej Rady Narodowej. W latach 1976-90 pełnił rolę wykładowcy na Uniwersytecie Śląskim. Był również działaczem Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W 1989 roku przyczynił się do powstania Komitetu Obywatelskiego w Czeskim Cieszynie, skupiającego Polaków związanych z Forum Obywatelskim. W latach 1990-91 przewodniczył wybranej przez Kongres Polaków Rady Polaków w Czechosłowacji. Jest także twórcą literackim i działaczem kulturalnym. Z jego inicjatywy powstał festiwal Cierlickie, a później Trzynieckie Lato Filmowe, którego jest dyrektorem. Współorganizuje liczne imprezy kulturalne na Śląsku Cieszyńskim.
Wystawy towarzyszące
Kurator: Alicja Cichowicz
Środa 19 listopada 2014
18.00 Otwarcie wystawy "Konsumując fikcję"
(19 listopada - 31 grudnia 2014)
Intermedialna wystawa zbiorowa (malarstwo, fotografia, wideo-performance, instalacja, obiekt).
Biorą w niej udział artyści średniego i młodego pokolenia:
Jerzy Kosałka (ur. w 1955 r.),
Dariusz Fodczuk (1966),
Artur Trojanowski (1968),
Małgorzata Rozenau (1971),
Bartłomiej Jarmoliński (1975),
Julia Kurek (1984).
Ekspozycja stanowi refleksję na temat cywilizacji szeroko pojętej konsumpcji. Prace są komentarzem do funkcjonowania współczesnego człowieka w fikcyjnym świecie wartości kreowanych przez multimedia (telewizję, radio, prasę, internet) i reklamy firm wytwarzających wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Komentarzem do życia w pop-kulturowym świecie celebrytów, awatarów (mniej lub bardziej fikcyjne profile na portalach społecznościowych), kolorowych magazynów, gadżetów oraz nadprodukcji rzeczy i informacji.
Wystawa pokazuje zagrożenia dla kondycji człowieka, płynące zarówno z nastawienia na gromadzenie kolejnych, w istocie niepotrzebnych dóbr doczesnych, jak rozluźniania związków międzyludzkich poprzez coraz rzadsze kontakty "twarzą w twarz". Powszechne używanie telefonii komórkowej i internetu, czerpanie wiedzy o świecie
z mediów powodują zanik potrzeby wychodzenia z domu. Wszystko to sprawia, że nasze życie staje się coraz bardziej wirtualne, a tym samym wyalienowane.
Jerzy Kosałka - obiekt
Dariusz Fodczuk, Ś́mierć na rachunku, akryl na płótnie, 100x130 cm
Artur Trojanowski, Duchy, akryl na płótnie, 195x195 cm
Małgorzata Rozenau, Ż̇ytnia, olej na płó́tnie, 62x48 cm
Bartek Jarmoliń́ski, z cyklu Polski eksport, fotografia
Julia Kurek, Barbie's American Dream, wideo-performance, fot. Masza Kopecka